top of page
Vyhledat

Kdo je dula?

Dula je průvodkyně těhotenstvím, porodem a šestinedělím. Poskytuje kontinuální fyzickou, emocionální a také informativní podporu ženě a rodině před porodem, v jeho průběhu a také po něm.

Věděli jste, že přítomnost duly u porodu snižuje potřebu medicínských zásahů do porodu - až o 20 % kratší porod, 50 % menší pravděpodobnost císařského řezu a 40 % méně analgetik a také zvyšuje šanci, že bude žena po porodu přirozeně a úspěšně kojit?


Dula tedy může poskytovat jak porodní, tak poporodní péči o ženu. Co si pod tím můžete představit? V průběhu těhotenství máte s dulou a svým partnerem možnost během několika schůzek projít vaší představu o porodu a připravit se na něj.

Dula vám také podle své specializace může poskytnout různé služby navíc jako například: rebozo masáže, aromaterapie, předporodní cvičení, ženská bylinná napářka, těhotenská masáž atd. V průběhu porodu je dula s vámi podle vašeho přání a potřeby, poskytuje významnou psychickou a fyzickou oporu vám a vašemu partnerovi. Drží bezpečný prostor, zajišťuje klidné a příjemné prostředí.

Dula není zdravotník a tím pádem neprovádí žádné zdravotní úkony jako porodní asistentka. Nepracuje ani se zdravotními přístroji.

V rámci poporodní péče vás dula navštěvuje v domácím prostředí a provádí úkony, které jsou zrovna potřeba. Uvaří vám jídlo, uklidí, pohlídá starší děti, nakoupí, pomůže s kojením a péčí o miminko, opečuje vaše bříško po porodu a případná poranění či poradí, jak pečovat o jizvu po císařském řezu.

Takovou péči by si měla dopřát každá žena a novopečená maminka, protože během šestinedělí se hojí celé ženské tělo, hojí se rány, které nejsou okem viditelné. Každá žena si totiž z porodu odnáší velké poranění a to i když nemá třeba nástřih, který je ve většině případech neopodstatněným zásahem, nebo i v případě, kdy nedošlo k přirozenému natržení porodních cest. Kde se tedy ta velká rána nachází? Ano, na děloze. V místě, kde byla odloučena placenta, která je velikostně veliká asi jako jídelní talíř. Tato rána se musí během šestinedělí zahojit a děloha zmenšit z 500g na pouhých 50g.

Dopřejete si i vy péči duly?


___________________________________________________________________

Lucie Dlouhá

Jsem dula a laktační poradkyně a působím v celém Jihočeském kraji. Zabývám se cykličností a plodností žen pomocí propojení bylinných yoni napářek a amazonské posvátné medicíny rapé, pracuji s aromaterapií a mexickým šátkem REBOZO. Připravuji ženy na porod a kojení, pečuji o ženy po císařském řezu a připravuji je na VBAC. Společně nacházíme nejlepší cestu, jak nejlépe zahojit jejich jizvu na těle i na duši. Provádím ženy předporodním a poporodním rituálem zavírání kostí. Jsem specialistkou zpracování placenty.


43 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page